رنگ ها و کفپوش های صنعتی

کفپوش اپوکسی FL3

fl3

اجرای کفپوش اپوکسی

برای اجرای کفپوش اپوکسی، ابتدا سطح کف باید به طور کامل تمیز و صاف شود تا اپوکسی به خوبی روی آن بچسبد. سپس، مخلوط اپوکسی را با ترکیب دقیقی از رزین و سخت‌کننده آماده کرده و روی سطح کف پخش می‌کنند. معمولاً برای اجرای کفپوش اپوکسی، چند لایه اپوکسی به همراه یک لایه اپوکسی نهایی بر روی سطح کف اعمال می‌شود. همچنین، ممکن است برای افزایش مقاومت و زیبایی کف، از پوشش‌دهی با یک لایه مات یا براق استفاده شود.

در نهایت، برای اجرای کفپوش اپوکسی بهتر است که کار را به یک پیمانکار متخصص و با تجربه بسپارید تا از بهترین نوع مواد و تجهیزات استفاده شود و نتیجه کار به بهترین شکل ممکن ارائه شود.

شرح کفپوش اپوکسی FL3

سطوح بتنی کف که در معرض عوامل فرسایش محیطی، سایش مکانیکی، زوال شیمیایی و بارهای مکانیکی هستند مانند انبارها، سالن ­های صنعتی و پارکینگ ­های عمومی به مرور زمان دچار افت کیفیت گشته یا تخریب می­شوند. همچنین کف بیمارستان­ ها، کارخانه ­های تولید مواد غذایی و دارویی نیاز به کفپوشی یکپارچه، بهداشتی و با قابلیت شستشو دارند. برای تامین الزامات یا نیازهای بر شمرده بر اساس اصول طراحی مندرج در استاندارد EN 1504، پوشش ­هایی که قابلیت پل زدن بر روی ترک­ها را دارند بیشینه تمامی الزامات را تامین می­کنند. از جمله سیستم‌های پیشنهادی مناسب در این زمینه کفپوش های اپوکسی است که به صورت یکپارچه بر روی سطوح بتنی اجرا شده و مقاومت بتن را در برابر عوامل محیطی افزایش می­دهد. سیستم کفپوش اپوکسی شرکت بتن شیمی جهت دستیابی به الزامات استاندارد EN 1504-2، به صورت چند لایه طراحی شده (پرایمر، میانی و رویه) و هر لایه خواص منحصربفردی را در این سیستم یکپارچه از خود نشان می­دهد.

برای ارتقا بخشیدن به خواص مکانیکی در سیستم کفپوش اپوکسی، اجرای لایه میانی بر روی لایه پرایمر یکی دیگر از راه حل ­های ارائه شده توسط شرکت بتن شیمی می­باشد. لایه ­ی میانی بسته به شرایط دمایی محیط اجرا دارای تنوع است.  کفپوش اپوکسی FL3  یک پوشش میانی بر پایه‌‌ی رزین اپوکسی و هاردنر پلی‌آمین اصلاح شده با مقاومت مکانیکی و شیمیایی بسیار خوب است. این پوشش جهت محافظت از سطوح بتنی کف در صنایع غذایی، انبارهای صنعتی و مواد شیمیایی، نیروگاه‌های برق و سایر مکان‌هایی که پوشش رویه سطوح کف باید صاف، قابل تمیز کردن باشد مناسب است

    

مـوارد کـاربرد کفپوش اپوکسی  FL3 

 • بیمارستان ها و آزمایشگاه ها
 • كارخانه های توليد مواد غذايی و دارويی
 • انبارها و سالن های صنعتی
 • پارکینگ های عمومی

 

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

 

خواص و اثرات کفپوش اپوکسی  FL3

 • مقاومت مکانیکی اوليه و نهایي زیاد
 • داراي خاصيت جریانپذیری و خود تراز شوندگی بسیار خوب
 • اجرای آسان
 • چسبندگي بسيار زیاد به سطوح
 • ايجاد سطح نفوذناپذير و بدون درز
 • مقاوم در برابر سایش
 • مقاوم در برابر نفوذ آب و مواد شيميایي
 • قابلیت اضافه شدن سیلیس

 

روش مصرف کفپوش اپوکسی  FL3

مقدار و نحوه مصرف کفپوش اپوکسی باید به صورت یک سیستم پوششی اجرا گردد. بنابراین قبل از اجرای این لایه، استفاده از پرایمر اپوکسی ۱۵۳ PR  به عنوان آستری ضروری است. جهت دستیابی به مقاومت های مکانیکی عالی و حصول بهترین ویژگی های سطحی و اجرایی، استفاده ازکفپوش اپوکسی FL3 به عنوان پوشش رویه پیشنهاد می شود.

 

مقدار مصرف

مقدار و نحوه مصرف کفپوش اپوکسی باید به صورت یک سیستم پوششی اجرا گردد. بنابراین قبل از اجرای این لایه، استفاده از پرایمر اپوکسی ۱۵۳ PR  به عنوان آستری ضروری است. جهت دستیابی به مقاومت های مکانیکی عالی و حصول بهترین ویژگی های سطحی و اجرایی، استفاده ازکفپوش اپوکسی FL3 به عنوان پوشش رویه پیشنهاد می شود.

چنانچه  درلایه زیرین ، کفپوش اپوکسی FL2 استفاده شده باشد برای لایه رویه چون سطح زیر کاملا هموار میباشد و اجرای کفپوش اپوکسی FL3  فقط برای بالا بردن مقاومت و بهبود بخشیدن سطحی صاف است ضخامت اجرا کافیست بین ۱ تا ۲ میلیمتر اجرا شود و با این ضخمات به ازای هر متر مربع ۱٫۸۵ کیلوگرم ماده نیاز میباشد.

آماده سازی سطح  کفپوش اپوکسی FL3  قابل اجرا بر روی آستری پرایمر اپوکسی ۱۵۳ PR  و کفپوش اپوکسی FL2  می باشد. سطح آستر خورده باید خشک و فاقد هرگونه آلودگی باشد. همچنین کفپوش اپوکسی FL3  باید با رعایت فاصله های زمانی ذکر شده بین دفعات پوشش دهی اعمال گردد. در صورت نیاز به تسطیح زیرآیند می توان با توجه به نیاز از گروت یا ملات اپوکسی استفاده نمود.

سطوح بتنی: بتن قبل از پوشش دهی باید به مدت ۲۸ روز سخت شده و رطوبت موجود در بتن کمتر از ۴% باشد. همچنین حداقل مقاومت فشاری بتن باید N/mm2 25 و حداقل نیروی پیوستگی بتن باید N/mm2 1.5 باشد. تمامی سطوح باید تمیز و خشک باشند و ترک های سطح باید به وسیله گروت یا ملات اپوکسی پر شده و سپس با   پرایمر اپوکسی ۱۵۳ PR آستر شوند و بعد از ۸ تا ۱۲ ساعت  کفپوش اپوکسی FL2 اجرا شود و در نهایت بعد از گذشت ۸ تا ۱۲ ساعت کفپوش رویه نیز اجرا گردد.

 

آماده سازی سطوح در شرایط زیر نباید انجام شود:

 1. در دمای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد.
 2. زمانی که رطوبت نسبی بیشتر از ۸۰% باشد.
 3. وقتی دمای سطح کمتر از ۳ درجه سانتیگراد بالای نقطه ی شبنم باشد.
 4. خارج از ساعات روز برای سطوحی که در محیط خارجی قرار دارند.

 

روش اجرا

کفپوش اپوکسی FL3  در دو بسته بندی جداگانه عرضه می شود. همواره دو بسته بندی را به طور کامل با هم مخلوط کنید. مخلوط باید در زمان کاربری (POT LIFE) ذکر شده اجرا گردد.

۱- جزءA را به خوبی در زیر میکسر هم بزنید.

۲- جزء B را به جزء A اضافه نموده و به خوبی در زیر میکسر با یکدیگر مخلوط کنید. میکس مواد را به مدت سه دقیقه ادامه داده و از میکس شدن مواد در کناره های ظرف مطمئن شوید. اجرا می تواند بلافاصله بعد از میکس کردن صورت گیرد و نیاز به زمان دادن به مخلوط نیست. گرمازا بودن واکنش سخت شدن اپوکسی ممکن است باعث بالا رفتن دمای رنگ موجود در سطل شود که سبب ازدست رفتن کارایی رنگ می گردد. برای جلوگیری از این امر مخلوط را در ظروف کم عمق بریزید و یا در همان دقایق ابتدایی اجرای پوشش را آغاز کنید. مانند تمام پوشش های با خصوصیات بالا، شرایط ذکر شده باید کاملاً رعایت شود تا خواص مورد نظر از این پوشش به دست آید.

 1. کفپوش اپوکسی FL3  را به صورت هلالی شکل بر روی زمین بریزید و به وسیله ماله تخت یا دندانه دار شروع به پخش کردن نمایید تا ضخامت مورد نظر بدست آید. بعد از ۱۰ دقیقه سطح را به وسیله غلطک هواگیر صاف کنید تا حباب های هوای محبوس شده از بین برود.
 2. ۵ – ۱٫۵ میلیمتر از کفپوش اپوکسی FL3 باعث به دست دادن سطحی صاف و براق در انتها می شود.
 3. درآب و هوای گرم دمای مواد قبل از مخلوط کردن باید بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد باشد. در غیر این صورت زمان کاربری (POT LIFE) به شدت کوتاه خواهد بود.
 4. در آب و هوای سرد در صورت سفت شدن مواد آن را به صورت غیر مستقیم گرم نمایید.
 5. هرگز مخلوط را رقیق نکنید.

 

مـشخصات فیزیکـی و شیمیایی کفپوش اپوکسی FL3

 • حالت فیزیکی: مایع ویسکوز
 • رنگ: سفید  یا طبق رال
 • وزن مخصوص g/cm3): 1.85± ۰/۲)
 • نسبت ترکیب اجزا A:B): 10:1.5)
 • درصد جامد حجمی: ۲± ۹۸
 • چسبندگی به بتن N/mm2): 2.5 ): بیشتر از پیوستگی بتن
 • مقاومت فشاري N/mm2): 50)
 • مقاومت خمشي N/mm2): 30)
 • مقاومت كششي N/mm2): 20)

مـلاحظات کفپوش اپوکسی FL3

 • مدت نگهداری: یک سال در بسته بندی اولیه
 • شرایط نگهداری: ظرف در بسته، دور از رطوبت و یخ زدگی و تابش مستقیم نور خورشید
 • بهترین دمای نگهداری: ۱۰+ تا ۳۰+ درجه سانتیگراد
 • نوع بسته بندی: مجموع ۵ کیلوگرم (جزء A: سطل ۲۰ کیلوگرمی جزء B: گالن ۳٫۵کیلوگرمی)

 

حفاظت و ایمنی کفپوش اپوکسی  FL3

 • این محصول آتش گیر است. باید از گرما و شعله مستقیم دور نگه داشته شود. در ظرف را بسته نگه دارید. محیط اجرا باید دارای سیستم تهویه مناسب باشد. از تماس مستقیم و دائمی با پوست جلوگیری کنید. درصورت بلعیده شدن فوراً به پزشک مراجعه شود. از تحریک مصدوم به تهوع خودداری نمایید. برای اطلاعات بیشتر برگه اطلاعات ایمنی (MSDS) موجود میباشد.
 • در صورت استفاده در محیطهای سربسته موارد ایمنی زیر را برای جلوگیری از آتش سوزی، انفجار و آسیب رسیدن به سلامتی رعایت نمایید:
 • در هنگام اجرا و خشک شدن سطح به مقدار کافی هوای تازه به محیط وارد کنید.
 • از ماسک و تجهیزات ضد انفجار استفاده کنید.
 • هرگونه جرقه، جوشکاری،کشیدن سیگار و روشن کردن شعله در محیط اجرا ممنوع است.

مزایای کفپوش اپوکسی

 1. مقاومت بالا
 2. ضد لغزش
 3. آستانه پایین
 4. مقاومت شیمیایی
 5. ظاهر زیبا
 6. سازگاری با سیستم‌های گرمایشی
 7. بهداشتی و آسان تمیز شدن
 8. مقاوم در برابر رطوبت

تعمیر کفپوش اپوکسی

در صورتی که کفپوش اپوکسی آسیب ببیند یا شکسته یا فرسوده شود، می‌توان آن را تعمیر کرد.برای تعمیر کفپوش اپوکسی، ابتدا باید منطقه‌ی آسیب دیده را تمیز کنید و از هر گونه ذرات یا گرد و غباری پاک سازی کنید. سپس از مواد مناسبی برای تعمیر اپوکسی استفاده کنید، مانند مواد پرکننده اپوکسی یا کمپاند اپوکسی. برای انجام تعمیرات، بهتر است از کیت‌های تعمیرات اپوکسی بهره ببرید که شامل مواد و راهنمای کامل هستند. همچنین مطمئن شوید که پس از تعمیر، منطقه به خوبی خشک شود و مجدداً قابل استفاده باشد. در صورتی که تعمیرات پیچیده‌تری لازم است، بهتر است با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید.

پروژه های مرتبط